Łowca Pomysłów

10 sposobów, by zawsze mieć natchnienie

19 maja 2019 | 12:51 | kategoria: Słownik Łowcy Pomysłów | wyświetlenia: 291
czas czytania: 5 min

Czekają na nie artyści, pisarze, muzycy, studenci piszący pracę dyplomową. Brakiem natchnienia często uzasadniamy naszą bezczynność, zapominając, że natchnieniu trzeba pomóc. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest natchnienie, kiedy i skąd się bierze oraz jak mieć wenę na zawołanie.

Czym jest i skąd się bierze natchnienie?

Psychologowie definiują natchnienie (wenę) jako szczególny stan emocjonalno-psychiczny, który wyróżnia się wysoką produktywnością człowieka. Natchnienie jest cechą i częścią składową twórczości. Mam nadzieję, że każdy z Was doświadczył choćby raz w życiu natchnienia podczas pracy (twórczej), kiedy sypiemy pomysłami jak z rękawa, nie potrzebujemy snu ani jedzenia i nie możemy oderwać się od pracy.

Natchnienie często jest postrzegane jako coś, co pojawia się znikąd, na co nie mamy wpływu. Właśnie z tego powodu często uzasadniamy jego brakiem naszą bezczynność. Natomiast wena nie jest darem niebios, ani czymś, co jest dostępne tylko dla wybitnie twórczych ludzi. Natchnienie jest naturalną konsekwencją ukierunkowanego procesu twórczego, dlatego jest w zasięgu każdego.

Natchnienie może pojawić się w każdym z etapów procesu twórczego, ale najbardziej widoczne i odczuwalne jest po pojawieniu się olśnienia. Kiedy wreszcie wpadamy na właściwy pomysł, towarzyszy temu niezwykle silne emocjonalne przeżycie, ogromny ładunek energetyczny – natchnienie i motywacja.

Pojawienie się natchnienia nigdy nie jest problemem. Problemem jest jego brak. Dlatego chciałbym podzielić się z Tobą 10 sposobami na to, by zawsze i wszędzie mieć natchnienie.

1. Weź się do roboty. Działaj!

Wybitny rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski mawiał, że natchnienie nie odwiedza leniwych oraz że gdyby czekał na natchnienie, to nigdy by niczego nie skomponował. Podobnie uważał Gabriel Garcia Marquez, twierdząc, że natchnienie przychodzi tylko podczas pracy.

Stąd wniosek, że brak natchnienia jest konsekwencją braku działania, a nie na odwrót. Jeśli chcesz mieć natchnienie i wygenerować jakiś pomysł, musisz uruchomić proces twórczy.

2. Przełączaj się z jednego projektu na drugi

Przeskakiwanie z pomysłu na pomysł nie tylko nie ogranicza, ale wręcz zwiększa wydajność naszego umysłu. Zabieg ten wprowadza go w stan inkubacji, ale także włącza podświadomość do pracy nad rozwiązaniem problemu twórczego. W sytuacji idealnej takie przeskakiwanie z pomysłu na pomysł doprowadziłoby do stanu permanentnego natchnienia i olśnienia. Przypomnij sobie, ile razy wpadałeś/aś na „poboczne” pomysły podczas pracy nad jakimś projektem. W takiej sytuacji trzeba koniecznie zanotować skrótowo ten poboczny pomysł (najlepiej w Wielkiej Księdze Pomysłów), by Twoje olśnienie się nie zmarnowało.

Natchnienie z jednego procesu twórczego zasila kolejny projekt, co zwiększa naszą wydajność i motywację do pracy. „Nie idzie” Ci praca nad jakimś projektem? Pracuj nad kolejnym!

3. Zrób przerwę

W swoim ebooku kwestii przerwy poświęciłem cały rozdział, ponieważ jest równie ważną częścią procesu twórczego, jak i sama praca nad wygenerowaniem pomysłu/ rozwiązania. Warto pamiętać (a czasami nawet planować!) o przerwach, jeśli nie chcemy się „wypalić” (m. in. to jest powodem braku natchnienia).

Badania rosyjskiej psycholożki Blumy Zeigarnik wskazują na to, że proces twórczy pozostaje aktywny w naszym umyśle nawet podczas przerwania świadomej pracy nad nim. Aczkolwiek pamiętaj o tym, że przerwa jest uzasadniona tylko w sytuacji, kiedy od dłuższego czasu pracujesz nad rozwiązaniem problemu!

4. Szukaj inspiracji

Natchnienie jest rezultatem naszej pracy twórczej, ale może także pochodzić z zewnątrz. Podobnie jest z tworzeniem – niezależnie od tego, w jakim stopniu innowacyjny jest nasz projekt czy pomysł, chcąc nie chcąc korzystamy ze zdobyczy tych, którzy byli przed nami. Dlatego sięgaj po lekturę (książki, blogi), spotykaj się z twórczymi osobami oraz inspiruj się ich dziełami.

5. Posprzątaj

Proces twórczy zawsze ma pierwszeństwo przed sprzątaniem 🙂 Dopiero jeśli utknęliśmy w miejscu lub chwilowo się wypaliliśmy, to jest to idealny moment na przerwę na sprzątanie. Posprzątaj w domu, zmyj naczynia, zrób „czystkę” na telefonie czy komputerze. Nie tylko uporządkujesz przestrzeń wokół siebie, ale także poczujesz satysfakcję i przypływ energii podziwiając efekty swojej pracy. Ponadto sprzątanie można łączyć ze słuchaniem muzyki, podcastu lub audiobooka, czyli pożyteczne z pożytecznym.

Możesz także zrobić porządki w swoim miejscu pracy – „ogarnąć” biurko, przejrzeć i uporządkować swoje notatki (zarówno te aktualne, jak i stare), tablicę korkową. Robienie porządków w swoich notatkach może być niezwykle inspirujące, gdyż możesz natknąć się na zapomniany pomysł lub niedokończony projekt. Nie zapomnij o uporządkowaniu swojej Wielkiej Księgi Pomysłów!

6. Zadbaj o twórczy klimat

Każdy ma swoje „przełączniki”, które pobudzają do pracy twórczej. Warto się zastanowić nad tym, gdzie, o jakiej porze dnia, w jakich warunkach najlepiej Ci się pracuje. Nie kieruj się tym, co słyszałeś/aś na temat tego, czy warto pracować przy muzyce czy w ciszy, za biurkiem czy na łóżku, rano czy w nocy. Nie istnieją obiektywnie sprzyjające lub nie sprzyjające natchnieniu i kreatywności warunki – są takie, które „działają” w Twoim przypadku bądź nie.

7. Bądź wdzięczny/a

Natchnienie pojawia się nie tylko podczas pracy twórczej, ale także w chwili osiągnięcia sukcesu, szczęścia lub towarzyszy poczuciu wdzięczności. Jeśli brakuje Ci motywacji, natchnienia i energii do działania, pomyśl o wszystkich swoich dużych i małych sukcesach, osobach, które Cię wspierają/ wspierały. Bądź wdzięczny/a także za to, że było Ci dane mieć możliwość tworzenia, za wszystkie swoje wcześniejsze olśnienia i pomysły, za to, że świat niejednokrotnie Ci sprzyjał. Szczera wdzięczność zawsze przyciągnie autentyczne natchnienie.

8. Wspieraj innych

Zawsze warto wspierać innych w ich twórczych poczynaniach. Motywacja, natchnienie, ale także i pomysły są „zaraźliwe”. Czyjś projekt, który wspieramy lub też w który się angażujemy, może dostarczyć „paliwa”, którego potrzebujemy w naszej pracy.

Ludzie wymieniają się nie tylko pomysłami i informacją, ale też energią twórczą, w szczególności, jeśli wspólnie udaje im się stworzyć coś większego, niż w pojedynkę. Niemniej jednak nie należy oczekiwać niczego w zamian, jeśli szczerze i w zgodzie ze sobą postanowiliśmy kogoś wesprzeć.

9. Pomyśl o swoich dotychczasowych sukcesach

Każdy ma swoją własną definicję sukcesu. Niemniej jednak, niezależnie od tego, co uznamy za sukces, ciesz się z każdego małego kroku, który przybliża Cię do celu.

Każdy napisany rozdział, każdy kolejny wers piosenki, każdy kolejny klient to sukces, który może dostarczyć nam kolejnej porcji natchnienia. Uporządkuj swoje dyplomy (nagrody) z czasów szkoły/ studiów (na pewno coś tam masz), odkurz stare projekty – zobacz, ile osiągnąłeś! A ile jest jeszcze przed Tobą!

Właśnie… dla odmiany możesz pomyśleć o swoich… przyszłych sukcesach! Mimo że zdania na temat stosowania technik wizualizacyjnych są podzielone, osobiście nie widzę niczego złego w wyobrażaniu sobie osiągniętych celów.

10. Naucz się „odpuszczać”

Podejdź realistycznie do swoich możliwości. Wszystkich pomysłów nie zrealizujesz (ponadto to nie ma sensu). Kreatywność i wyobraźnia są nieograniczone, ale siły fizyczne i psychiczne mają swoje granice. Kiedy się wyczerpują, nie ma mowy o żadnym natchnieniu.

Kiedy ustawiasz sobie niewspółmiernie wysoko poprzeczkę, czujesz presję i bierzesz udział w wiecznej gonitwie, w końcu się wypalisz. Pamiętaj o tym, że natchnienie potrzebuje odpoczynku, zachwytu pięknem otaczającego świata, wymiany energią, dlatego naucz się czasami po prostu odpuszczać…

W ramach podsumowania dołączam notatkę wizualną, w której zawarłem najważniejsze kwestie z artykułu. Podzielcie się nią z bliskimi!

10 sposobów, by zawsze mieć natchnienie od Łowcy Pomysłów

Życzę zatem dużo natchnienia, motywacji i pomysłów! Mam nadzieję, że moje rady będą sprzyjać Waszej twórczości 😉

Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze sposoby na natchnienie?

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Kontakt ze mną

Masz pytania? Chciałbyś/abyś podzielić się ze mną swoją opinią? Napisz do mnie na Facebooku lub Instagramie lub napisz do mnie maila

Jeśli nie chcesz, by ominął Cię nowy materiał zapisz się na newslettera. W ramach podziękowania wyślę Ci darmowy fragment ebooka w formacie PDF

FACEBOOK
INSTAGRAM @lowca.pomyslow