Księgowa czy biuro rachunkowe – czyli małżonkowie startują z własną firmą

Księgowa czy biuro rachunkowe – czyli małżonkowie startują z własną firmą

Jednym z pytań najczęściej zadawanych przez przedsiębiorców jest z pewnością to, które dotyczy sposobu rozwiązania wszystkich tych kwestii, które są związane z obsługą księgową firmy. Wcale nie tak dawno trudno było mówić o jakimkolwiek dylemacie. Jedynym rozwiązaniem było zatrudnienie księgowego i liczenie na to, że udało się zrekrutować osobę solidną i wiarygodną. Dziś przedsiębiorcy znajdują się w znacznie lepszym położeniu. Mogą korzystać z usług biur rachunkowych i nie da się ukryć, że ich poziom jest wyjątkowo wysoki.

Kiedy lepiej pomyśleć o własnej księgowej?

Analizując źródła popularności, jaką cieszą się biura rachunkowe nie można nie dostrzec tego, że ich usługi są skierowane zarówno do największych przedsiębiorstw, jak i do niewielkich firm. Nie oznacza to jednak, że na początku działalności biuro zawsze jest strzałem w dziesiątkę. Niekiedy rzeczywiście współpraca z nim jest świetnym pomysłem, generuje jednak koszty. Koszty wiążą się także z zatrudnieniem księgowej, w niewielkiej firmie można jednak powierzyć jej szereg obowiązków związanych nie tylko z finansami i podatkami, ale również z obsługą kadrowo-płacową.

Posiadając księgową na etacie nie trzeba obawiać się, że sprawiamy ważnymi dla firmy będzie zajmować się grupa osób, z którymi trudno będzie nawiązać kontakt. Samodzielna księgowa ma całościowy obraz przedsiębiorstwa, może więc podejmować decyzje świadoma wszystkich ich konsekwencji. Współpraca z nią jest też rozwiązaniem odpowiadającym wszystkim tym przedsiębiorcom, którzy nie lubią nadmiernego zainteresowania ze strony osób z zewnątrz. Profesjonalne biura rachunkowe to podmioty, których właściciele nigdy nie zapominają o dyskrecji. Mimo to zawsze istnieje ryzyko, że ich pracownicy nie będą aż tak uczciwi. Ryzyko to istnieje także w przypadku etatowej księgowej, jest jednak niższe choćby dlatego, że mówimy o zaledwie jednej osobie. W tym miejscu wypada zresztą podkreślić, że ani w przypadku nawiązania współpracy z księgową, ani z biurem rachunkowym, przedsiębiorca nie powinien całkowicie ignorować kwestii finansowo-podatkowym. Śledzenie prac w tym zakresie leży w jego własnym interesie.

Kiedy opłaca się współpraca z biurem rachunkowym?

Za zaufaniem pracownikom biura rachunkowego przemawia wiele argumentów, jednym z najmocniejszych jest przy tym odpowiedzialność za szeroko rozumiane czynności księgowe. Biura posiadają wykupione ubezpieczenia OC. Błędy zdarzają się każdemu, omawiana tu forma zabezpieczenia sprawia jednak, że stają się zdecydowanie mniej dotkliwe.

Współpraca z biurem rachunkowym przyczynia się również do tego, że przedsiębiorca może ograniczyć do minimum kontakt z urzędnikami. Współpraca firmy z US i ZUS jest koniecznością, a tym samym również kontakt z pracownikami tych instytucji wydaje się nieunikniony. Można jednak powierzyć go ekspertom z biura radzącym sobie z tego rodzaju relacjami lepiej. Biuro odpowiada też na korespondencję urzędową i przygotowuje się do kontroli księgowej. Przedsiębiorca jest informowany o każdym tego rodzaju wydarzeniu, może być jednak pewien, że nawet bez jego zaangażowania biuro rachunkowe przygotuje się do niego najlepiej, jak to tylko będzie możliwe.

audytor księgowy

Plusem może też okazać się to, co początkowo jest uważane za przeszkodę, a więc kontakt z wieloma ekspertami. Być może jest on początkowo trudniejszy niż nawiązanie relacji z samodzielnym księgowym. Każdy pracownik biura ma jednak wiedzę, doświadczenie i zagadnienia, które są często jego pasją. Potrafi rzetelnie realizować swoje obowiązki na rzecz przedsiębiorcy, a jednocześnie nie ma trudności z wyjaśnianiem mu, z czego mogą wynikać ewentualne problemy. Współpraca z ekspertami może też nieść za sobą szereg dodatkowych korzyści. Etatowi księgowi często ograniczają się przede wszystkim do wykonywania poleceń szefa. Osoby związane z biurem rachunkowym znacznie częściej wychodzą z własnymi inicjatywami, a współpraca z nimi może dać odpowiedź na nurtujące każdego przedsiębiorcę pytanie o to, jak – w pełni legalnie – płacić niższe podatki.

O tym warto pamiętać

Bez względu na to, czy mówimy o współpracy z zawodowym księgowym, czy też z biurem rachunkowym dobrze jest pamiętać o tym, że jest ona opłacalna przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z profesjonalistami. W innym wypadku nie ma mowy o nawet części wymienionych powyżej zalet. Bez względu więc na to, na jaką opcję zdecyduje się przedsiębiorca, powinien mieć na uwadze to, jak duże znaczenie ma staranność dokonanego wyboru. Jeśli jej zabraknie, trudno będzie mówić o satysfakcji.