Łowca Pomysłów

Talent – odkryj i wykorzytaj swoje najlepsze 20%

3 marca 2019 | 20:30 | kategoria: Słownik Łowcy Pomysłów | wyświetlenia: 187
czas czytania: 6 min

Talent od setek lat był owiany tajemnicą i uważany za coś wrodzonego, na co nie mamy wpływu. Przekonam Cię, że jest inaczej. Wszystko jest w Twoich rękach!

Jakie mam talenty? Czy właściwie zarządzam swoimi talentami? W jaki sposób mogę zmienić swoje życie dzięki swoim talentom? Jak mogę zarobić na swoich zdolnościach?

Te pytania powinniśmy na bieżąco zadawać sobie samym, jeśli chcemy w pełni wykorzystać swój potencjał, być twórczymi i spełnionymi ludźmi. Dlaczego napisałem „na bieżąco”? Czy nie jest tak, że talent jest czymś wrodzonym i niezmiennym?

DLACZEGO TAK WIELU Z NAS UWAŻA SIĘ ZA BEZTALENCIA?

Wynika to z naszego zbyt wąskiego rozumienia pojęcia „talent”. Łatwo jest stwierdzić, że nie mamy talentów, jeśli nie gramy na instrumencie, nie rysujemy, nie jesteśmy dobrzy w sporcie. Wystarczy przeczytać pierwszą lepszą definicję, by przekonać się, że talent może przejawić się dosłownie w każdej dziedzinie i każdej czynności.

Ponadto talent od setek lat był owiany tajemnicą, uważany był za coś wrodzonego, na co nie mamy wpływu. Natomiast od dłuższego czasu coraz więcej badaczy głosi inny pogląd. Talenty, zdolności są umiejętnościami, które możemy kształtować i rozwijać w ciągu całego życia. Jest to całkowicie odmienne podejście, które umożliwia nam zarówno skuteczne zidentyfikowanie własnych talentów, jak i ich rozwój.

Kolejnym problemem jest to, że sami nie doceniamy własnych zdolności lub wręcz ich nie dostrzegamy. Wynika to nie tylko z tego, co napisałem powyżej. Najczęściej jest tak, że niektóre rzeczy robimy z przyjemnością, są dla nas naturalne i przychodzi nam to z łatwością. Wydaje się nam, że to nic nadzwyczajnego i że wszyscy tak mają. Otóż nie.

Żeby odkryć swój talent – dziedzinę/ czynność, w której potencjalnie możemy osiągnąć biegłość – wystarczy zastanowić się nad jedną rzeczą. A mianowicie: co robimy lepiej, łatwiej, szybciej niż inni? Najlepszym potwierdzeniem słuszności takiej tezy jest wypowiedź Henriego Amiela:

„Talent – to robić z łatwością to, co jest trudne dla innych”

Kolejną kwestią jest wsparcie. Brakuje nam wsparcia ze strony innych, czasami najbliższych osób, ale także nauczycieli, pracodawców, partnerów. Potrzebujemy osób, które zauważyłyby nasze talenty oraz sprzyjałyby ich rozwojowi. Nie mamy wpływu na opinię innych osób, ani nie możemy też wymagać wsparcia od kogokolwiek. Mamy natomiast wpływ na to, jakimi ludźmi się otaczamy. Wybierajmy zatem osoby, które są w stanie nas wesprzeć lub też wnieść coś wartościowego do naszych projektów. Wybierajmy także ludzi, którzy nas inspirują i którzy chcą podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

CZYM JEST TALENT?

Talent to ponadprzeciętny stopień sprawności w określonej dziedzinie oraz zdolność do szybkiej nauki i wykorzystywania tej wiedzy w praktyce.

Co wynika z powyższej definicji? Że jest nieskończenie wiele rzeczy, które można robić dobrze, oraz jest nieskończenie wiele talentów, które można mieć i rozwijać.

Przyjrzenie się ogólnie przyjętej klasyfikacji uzdolnień powinno nas tylko upewnić w powyższym twierdzeniu. Wyróżnia się uzdolnienia językowe, literackie, matematyczne, techniczne, muzyczne, plastyczne, pedagogiczne, społeczne, empatyczne, społeczne itd. Ze względu na wielość dziedzin, w których może przejawić się talent, praktycznie niemożliwym jest, by nie mieć żadnego talentu.

Według literatury przedmiotu wyróżnia się 4 składniki talentu:

  • ponadprzeciętne zdolności (zarówno ogólne, jak i specyficzne – z określonej dziedziny),
  • twórczość,
  • zaangażowanie,
  • samodoskonalenie.

Oznacza to, że talent jest nie tyle zdolnością samą w sobie. Jest kombinacją zdolności, cech osobowościowych, określonego nastawienia psychoemocjonalnego i podejmowanych działań.

Talent, niezależnie od tego, czy jest postrzegany jako wrodzony lub nabyty, może przejawić się wyłącznie w działaniu i rezultatach działania. Talent się odkrywa. Niezbędne jest zatem podjęcie pewnych działań, w których zostaną wykorzystane nasze zdolności. Takie podejście pozwala także zrozumieć, że talenty odkrywa się nie tylko w dzieciństwie. Każdy dzień, każda nowa zmiana, każde wyzwanie jest okazją, by odkryć nowe, nieznane dotąd pokłady kreatywności, które tkwią w nas.

Ponadto żadne zdolności nie rozwiną się, jeśli nie będziemy ich praktykować, angażować się w to, co robimy, nie będzie to naszą pasją i jeśli nie odnajdziemy w sobie wystarczających pokładów motywacji.

JAKIE SĄ TWOJE TALENTY?

Spójrz szerzej na swoje zdolności i predyspozycje. Najprawdopodobniej zdajesz sobie sprawę z tego, jakie masz talenty. Mam też nadzieję, że je rozwijasz i wykorzystujesz zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jeśli masz trudności z rozpoznaniem swoich talentów lub uważasz, że nie masz żadnych, to zastanów się nad poniższymi kwestiami.

Zajrzyj do przeszłości. Jakie miałeś/aś zainteresowania? W czym byłeś dobry/a? Dlaczego już tego więcej nie robisz? „Odkurz” i uporządkuj swoje dyplomy, nagrody, stare projekty – zobacz, ile rzeczy robiłeś/aś i osiągnąłeś/ęłaś!

Spójrz na teraźniejszość. Jakie rzeczy/czynności udają Ci się wyjątkowo dobrze i „łatwo”? Nie myśl o „szerszych” dziedzinach, tylko o „małych”, konkretnych rzeczach. Robienie jakich rzeczy sprawia Ci frajdę? Co byś robił/a, gdybyś nie musiał pracować, zarabiać?

Pomyśl o przyszłości. Co byś najbardziej chciał/a robić w przyszłości? W jaki sposób mógłbyś/mogłabyś wykorzystać swoje obecne talenty do osiągnięcia tego celu/spełnienia swoich marzeń? Zastanów się, w jaki sposób Twoje umiejętności mogą zaspokoić czyjeś potrzeby?

ZARZĄDZANIE TALENTAMI

Mogę się założyć, że odkryłeś (lub od zawsze wiedziałeś), że masz niejeden talent. Jeśli chcesz maksymalnie efektywnie zarządzać swoimi talentami, musisz mieć strategię lub co najmniej je „uporządkować”. Proponuję Ci zatem, abyś wypisał/a swoje talenty na kartce (np. w postaci mapy myśli). Możesz, ale nie musisz ustalać hierarchii swoich talentów.

Zastanów się, w jaki sposób (np. zarobkowy) i w jakich dziedzinach możesz wykorzystać swoje talenty. Czy wykorzystujesz swoje dodatkowe umiejętności w pracy, którą zajmujesz się zawodowo? Jeśli nie, to czy możesz je wykorzystać? Czy Twoi współpracownicy/zwierzchnicy w ogóle wiedzą o Twoich dodatkowych umiejętnościach? Może warto je wykorzystać w jakimś projekcie pobocznym?

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy chcesz zarabiać na swoim talencie lub też nie, musisz ten talent rozwijać i praktykować.

ŁĄCZENIE TALENTÓW – NOWA JAKOŚĆ, NOWA WARTOŚĆ

Teraz, kiedy już masz listę swoich talentów i zdolności, zastanów się, w jaki sposób możesz je ze sobą łączyć. Możesz nie być wcale najlepszy/a z poszczególnych dziedzin, ale wyróżniać się unikatowym połączeniem tych zdolności. Kombinacja różnych uzdolnień wzbogaca każdą z nich i nadaje całości nową jakość i wartość. Wartość tę możesz wykorzystać zarówno dla swoich własnych potrzeb, jak i dla zaspokojenia potrzeb innych osób. Łączenie umiejętności sprawia, że Twoja usługa/ produkt stają się bardziej kompleksowe i unikatowe (oraz mogą być bardziej opłacalne dla klienta).

Obecnie kładzie się nacisk na interdyscyplinarność we wszystkim. Wiele odkryć zostało dokonanych właśnie na styku różnych dziedzin lub poprzez zastosowanie pewnej wiedzy/ metod z jednej dziedziny w innej. Większość wynalazców i innych wybitnych twórczych osób miało szeroki krąg zainteresowań i hobby.

Łączenie talentów i interdyscyplinarność dotyczy nie tylko indywidualnych osób, ale także (i może przede wszystkim) zespołów. Od razu przychodzi mi na myśl zasada Pareta, a w szczególności jej interpretacja w książce „Rewolucja 80/20” Richarda Kocha. Autor radzi, aby skupić się na najbardziej wartościowych 20% swoich umiejętności. Z kolei pozostałe 80% pracy oddelegować innym osobom (które z kolei do wykonania tej pracy wykorzystają swoje przysłowiowe 20%).

Jest to niezwykle dobra rada, ponieważ to właśnie 20% poświęconego czasu, włożonego wysiłku i umiejętności daje 80% rezultatów/ dochodów. Warto zatem poświęcić swój czas na odkrycie (ustalenie) swoich najlepszych 20%, by później nie marnować 80% swojego czasu i wysiłku.

NOWE CZASY, NOWE MOŻLIWOŚCI, NOWE TALENTY

Świat się zmienia. My się zmieniamy. W związku z tym, zmieniają się zarówno nasze talenty, jak i zapotrzebowanie na nich. Co chwilę pojawiają się nowe zawody, technologie, trendy, w związku z czym pojawia się zapotrzebowanie na nowe kompetencje, umiejętności, cechy, talenty.

To, co kiedyś mogło się wydawać bezużyteczne (brak rynku, zapotrzebowania, technologii, świadomości), może obecnie stać się niezwykle wartościowym, użytecznym i dochodowym.

Być może dzięki pojawieniu się nowych technologii, warunków, trendów itd., ujawni się jakiś Twój talent, o którym nie miałeś/aś pojęcia. Może też być tak, że nowa sytuacja stworzy niezbędne warunki dla rozwoju jakiegoś określonego istniejącego już talentu.

JAK ZAROBIĆ NA SWOIM TALENCIE?

To, że mamy jakiś talent, nie oznacza wcale, że dzięki niemu zdobędziemy fortunę. Talent sam w sobie jest czymś bardzo złożonym, natomiast na spieniężenie talentu składają się dodatkowe czynniki (i dodatkowe talenty).

Najważniejszą rzeczą, która przesądza o tym, czy masz potencjał do zarobienia na swoim talencie, jest to, czy jego wykorzystanie rozwiązuje czyjeś problemy, zaspokaja czyjeś potrzeby, ułatwia lub umila innym życie.

Szukaj punktów styku swojego talentu i potrzeb innych osób. Daj im dokładnie to, czego potrzebują, a nie to, co po prostu dobrze robisz.

Pamiętaj też o tym, że żeby ktoś zapłacił nam za naszą pracę, musi wiedzieć, czym się zajmujemy i wiedzieć, że to sprzedajemy, dlatego pokaż swój talent i stwórz odpowiednią ofertę.

Wyjdź do ludzi – załóż stronę internetową/bloga, profile na portalach społecznościowych i dziel się swoją wiedzą i twórczością. A jak już postawisz pierwsze kroki w Internecie, to jak najszybciej stwórz i udostępnij swoją ofertę. Dzięki temu osoby (potencjalni klienci) wchodzące na Twój profil/ stronę internetową będą nie tylko widziały, co robisz, ale też wiedziały, że to sprzedajesz.

Powodzenia w odkrywaniu i rozwijaniu swoich talentów! 
Łowca Pomysłów | Vadim Gierko

PS. W ramach podsumowania chciałbym podzielić się z Wami mapą myśli, w oparciu o którą napisałem niniejszy artykuł.

Mapa myśli, w oparciu o którą napisałem artykuł „Talent – odkryj i wykorzystaj swoje najlepsze 20%”.

Od dłuższego czasu pracowałem nad tym wpisem, ale dopiero po rozrysowaniu tej mapy pisanie „ruszyło” z miejsca. Dlatego polecam mapy myśli zarówno do notowania lektury, nauki, jak i planowania oraz „łowienia” pomysłów. Jeśli nie wiesz, jak zrobić taką mapę, zajrzyj tu. Będzie mi również miło, jeśli zajrzysz na mojego Instagrama i Facebooka – tam wpisy pojawiają się zdecydowanie częściej oraz wrzucam tam więcej map myśli i notatek wizualnych.

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Kontakt ze mną

Masz pytania? Chciałbyś/abyś podzielić się ze mną swoją opinią? Napisz do mnie na Facebooku lub Instagramie lub napisz do mnie maila

Jeśli nie chcesz, by ominął Cię nowy materiał zapisz się na newslettera. W ramach podziękowania wyślę Ci darmowy fragment ebooka w formacie PDF

FACEBOOK
INSTAGRAM @lowca.pomyslow