Świąteczna dekoracja okien

Świąteczna dekoracja okien

Ozdoby świąteczne okienne są przepiękną dekoracją uszlachetniającą każde okno. Najczęściej umieszczane są w oknach od strony ulicy, gdzie są widoczne nie tylko dla domowników, ale i dla każdego spacerowicza.

Kupując choinkę, dekorujemy ją świątecznie, ale wielu z nas dekoruje nie tylko bożonarodzeniowe drzewko, ale również stoły, krzesła, parapety czy okna. Czasem można spotkać pięknie przystrojone całe domy, oświetlone i udekorowane w świątecznym nastroju.

Podczas świąt wieszamy nad drzwiami jemiołę, która ma przynieść domowi dostatek. Oczywiście nie wszyscy lubimy tak tradycyjne rozwiązania, aczkolwiek wielu z nas lubi po prostu dekoracje. Ci z nas, którzy zdecydują się na niebagatelne przystrojenie okien w świątecznym klimacie, powinni pamiętać, że warto dostosować wystrój okna do reszty pomieszczenia.

Osoby, które preferują klasyczny styl i mają tak samo urządzone wnętrza, świetnie sprawdzą się tradycyjne ozdoby takie jak: gwiazdy, zawieszki w kolorze czerwonym zielonym i szarym, czerwone jarzębinki czy czerwone buciki Św. Mikołaja. Pięknym klasycznym elementem są też stroiki z naturalnymi gałązkami iglaków, ozdobione bombkami, szyszkami czy błyszczącymi kokardkami. Tego typu ozdoby możemy wieszać na drzwiach zewnętrznych czy dekorować każde inne pomieszczenia.

We wnętrzach nowoczesnych doskonale sprawdzą się bardziej wymyślne czy wysublimowane dekoracje świąteczne. Najczęściej są to na przykład klasyczne świece ustawione w srebrnych lampionach lub przyozdobione małymi bombkami gałązki świerkowe. Bardzo modne są też ozdoby wykonane przez nas osobiście, w postaci papierowych zawieszek w kształcie choinki czy bombki. Takie dekoracje możemy pomalować, następnie ozdobić brokatem czy błyszczącymi tasiemkami.

świąteczna dekoracja okna

Najczęściej używane materiały do zdobień i dekoracji to gałązki iglaków, które kładziemy swobodnie na stole, czy mocujemy do okien. Bardzo modne jest też wykonanie własnoręcznie stroików z materiałów takich jak: jemioła, suszone kwiaty, bluszcz, czy z aromatycznych i pachnących takich jak: dzika róża, głóg czy żurawina. Niebanalne są też pieczone słodkie pierniki, kolorowo ozdobione laskami cynamonu, goździkami, jadalnym brokatem czy gwiazdkami anyżu. Ich smakowity zapach dodatkowo podkreśli świąteczną atmosferę.

Piękne są też ażurowe i koronkowe naklejki, czy drobne zawieszki w kształcie renifera, aniołków czy Świętego Mikołaja. Najbardziej efektownymi ozdobami będą jednak świecące lampiony czy światełka. Przyczepione do okna będą doskonale widoczne z zewnątrz. Takimi światełkami czy lodowymi bombkami możemy przyozdobić nie tylko okna, ale i całe domy, a nawet okoliczne drzewa czy parkany. Niektórzy na czas Świąt potrafią stworzyć prawdziwe świecące arcydzieła.

Zawsze jednak podczas planowania dekoracji bożonarodzeniowych, trzeba uwzględnić wielkość okna i styl, w jakim będziemy ozdabiać. Nasze dekoracje okienne nie powinny zasłaniać zbyt dużej powierzchni okna, żeby nie blokowały dopływu światła. Warto pamiętać, że klasyczne świąteczne kolory to biel, czerwień, zieleń, złoto i srebro.