Zaproszenia na ślub – jak powinny wyglądać

Zaproszenia na ślub – jak powinny wyglądać

Choć może się wydawać, że wybór zaproszeń na ślub jest jedną z przyjemniejszych czynności, jakie oczekują na młodą parę, okazuje się, że również one potrafią wzbudzać niemałe kontrowersje. Warto więc zadać sobie pytanie o to, na jakie aspekty związane z ich wyborem należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Wygląd zaproszeń ślubnych

zaproszeniaJeszcze nie tak dawno zaproszenia ślubne drukowano wyłącznie na białym papierze wysokiej jakości. Starano się też, aby nie były one przesadnie strojne zwracając uwagę przede wszystkim na drobne elementy dekoracyjne. Dziś tego rodzaju zalecenia należą jednak do przeszłości, a młoda para cieszy się znacznie większą swobodą. Nadal dominują jasne kolory, biel może zostać jednak zastąpiona przez optymistyczną zieleń lub słoneczna żółć. Ciekawe są też motywy przewodnie zaproszeń, które nawiązują coraz częściej do zainteresowań młodych, a nawet – do charakteru mającej nastąpić uroczystości. Nadal nie brakuje zaproszeń konwencjonalnych, drukowanych w dużych ilościach. Zamawianie zaproszeń opartych na indywidualnych projektach jest jednak coraz popularniejsze, między innymi dlatego, że nie wiąże się to już z bardzo wysokim kosztem.

Przeczytaj również kompletny przewodnik o wyborze kwiatów weselnych.

Treść zaproszeń ślubnych

Treść zaproszeń ślubnych nadal ma znacznie większe znaczenie niż wygląd, pozwala bowiem na precyzyjne określenie, jaki charakter ma uroczystość i kto właściwie ma się na nią udać. Pamiętajmy więc, że wśród informacji podanych na zaproszeniu powinny znaleźć się te mówiące o tym, kto zaprasza na ślub i kogo dotyczy zaproszenie. Jeśli zaproszenie dotyczy również osoby towarzyszącej lub dzieci, powinno to zostać wyraźnie zaakcentowane. Nie wolno pominąć także informacji o samej ceremonii, a także o jej czasie i miejscu. Jeśli zaproszenie dotyczy również wesela, informacja ta musi znaleźć się zaraz pod danymi na temat miejsca, w którym odbywa się uroczystość ślubna. Warto poinformować też o czasie, jaki para daje gościom na odpowiedź na zaproszenie, a także o tym, jak się z nią skontaktować. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnego zamieszania.